V prejšnjem blogu smo razpravljali o razvijanju izdelkov – od tega, kako nastane ideja za nov produkt, do razvoja in realizacije. Kaj pa sledi temu? Izdelek se sam od sebe ne bo prodal, pa naj bo še tako dovršen. Naše stranke morajo vedeti, da izdelek obstaja!
Ključno je, da se ciljnim strankam izdelek predstavi na primeren način in skozi prave komunikacijske kanale. Na tem mestu prevzame stvari v svoje roke naš oblikovalec vizualnih komunikacij Erik Emeršič. Zadolžen je za celotno vizualno podobo podjetja ter elemente, ki so povezani z oblikovanjem. Njegovo delo v grobem obsega idejne zasnove, fotografiranje, snemanje videoposnetkov in grafično oblikovanje.
Podrobneje si poglejmo, kako pri KingsBoxu poteka proces vizualne predstavitve produkta:
Indice dei contenuti
Prvi korak: postavitev idejne zasnove
Člani marketinškega oddelka razvijemo idejno zasnovo o tem, kako bomo izdelek lansirali na trg. Pri tem upoštevamo tri ključna vprašanja:
- Kaj točno želimo predstaviti?
- Na kakšen način bomo to sporočili?
- Kdo je naša ciljna publika?
Ti elementi nam v grobem pomagajo začrtati potek lansiranja produkta.
Ekipa si skozi leto sproti beleži ideje in jih zapisuje v moodboard. To je zelo uporabno, ko pride do predstavitve produkta, saj so ideje že zbrane skupaj in jih je potrebno le preučiti in natančneje določiti. V kolikor idej ni dovolj ali niso relevantne, jih dodatno poiščemo z metodo brainstorminga. V tej fazi so ideje zapisane le v surovi obliki, brez točno določenih parametrov. Te se določi v naslednjem koraku.
Drugi korak: Finaliziranje idej ter določanje nalog in rokov
Ideje se v tem koraku dodela in finalizira. Tako se zriše jasna slika in sedaj je pravi trenutek, da si med seboj dodelimo naloge in se dogovorimo, do kdaj bodo slednje opravljene.
»Dodeljevanje rokov je ključni korak pri projektih. S tem lahko sledimo poteku projekta, poskrbimo, da so vsi potrebni koraki opravljeni in na zadnje preprečimo morebitne nezaželene napake.« je svetoval naš oblikovalec vizualnih komunikacij Erik Emeršič.
Ideje o tem, na kakšen način bomo izdelek predstavili so lahko med seboj zelo različne in so odvisne od izdelka, ciljne skupine in tržne strategije. Najpogosteje izvedemo oglaševalsko kampanjo na različnih medijih, ki jih ciljni kupci uporabljajo. V kolikor je izdelek kompleksnejši in že od samega začetka zbuja zanimanje ter izstopa od drugih, organiziramo dogodek za lansiranje in predstavitev izdelka. Ostali načini, ki se jih poslužujemo so: uporaba družbenih omrežij za predstavitev izdelka preko privlačnih videoposnetkov ali animacij ter fotografij z opisi izdelkov; sodelovanje z influencerji oziroma vplivneži, ki imajo veliko sledilcev (potencialnih kupcev), katerim približajo naš produkt; ter direktni marketing (npr. email marketing).
Vizualizacija vključuje fotografiranje, video in grafični material
- Fotografiranje produkta:
- Fotografiranje produkta za spletno stran: Ta proces se začne takoj ko, sestavljalnica pripravi produkt za fotografiranje. Produkt je potrebno generalno očistiti; s čimer se pokaže premium izgled produkta.
- Fotografiranje produkta v uporabi: To poteka v realnem okolju, torej v telovadnici ali v našem razstavnem prostoru. Pred fotografiranjem se dogovorimo z modelom, ki bi ustrezal dotičnemu izdelku. Tukaj je ključna priprava skripte z vajami in ideje o končni fotografiji.
- Video:
- Predstavitev produkta: Fokus je na prikazu samega produkta in njegovih funkcionalnosti, pri čemer se vključi tudi oblikovalca ter inženirja dotičnega izdelka. S tem želimo predstaviti ozadje produkta in njegovo zgodbo.
- Produkcijski video: Fokus je zgolj na funkciji produkta, torej kako ta deluje in kaj so njegove prednosti. Tak video je bolj dinamičen, saj vsebuje elemente trazicij in s tem vzbudi subtilnost.
- Video za družbena omrežja: Ker družbena omrežja s svojimi algoritmi diktirajo prepoznavnost in uspešnost videa, se je treba nenehno prilagajati trendom, na kakšen način je treba kreirati video. V večini so to kratki posnetki vaj, uporabe produkta ali ostala zanimiva vsebina.
- Snemanje telovadnic: Veliko poudarka in vložka gre tudi v snemanje telovadnic, studiov in ostalih prostorov opremljenih z našo opremo. S tem želimo prikazati prisotnost na različnih trgih, našo opremo ter njeno kakovost, ne nazadnje pa tudi odnos z našimi strankami, ki jih tretiramo kot del našega podjetja. Tako tudi svojim cenjenim strankam pomagamo s promocijo na naših družbenih omrežjih in na ta način vračamo skupnosti, ki nas že vsa ta leta podpira.
- Grafični material: To so banerji, letaki, katalogi, prezentacije, guideline-i, embalaža, produkti, oglasi in še bi lahko naštevali. Ključno je, da je vse urejeno v stilu z rdečo nitjo. V to jasno začrtano podobo pa je treba vključiti tudi kaj novega in svežega, zato eksperimentiramo s podobami, a do neke dovoljene meje, ki je opredeljena v guideline-u.
V končni fazi sledi lansiranje produkta in objava na različne kanale
Po vseh opravljenih korakih, se začne objavljanje promocijskih vsebin na vse možne kanale. Sprva je potrebno fotografije objaviti na spletno stran. Tako je izdelek končno prikazan v spletni trgovini in razpoložljiv za nakup. Na družbenih omrežjih se objavi še vse ostale materiale. Z lansiranjem produkta je večji del procesa končan, vendar je še veliko sprotnega kreiranja in dodajanja vsebin ter morebitnih adaptacij le teh.
Povzetek
Pomembno je, da predstavimo nov izdelek ciljni publiki na način, ki je privlačen in informativen ter nagovarja strankine potrebe in želje. Upoštevajte torej svojo ciljno skupino, njihove navade in načine komunikacije, da boste lahko izbrali najbolj učinkovit način predstavitve izdelka. Sledite trendom, ki jih narekujejo družbena omrežja – tako bodo algoritmi prepoznali popularno vsebino in vaše videoposnetke prikazovali širši publiki.
Za konec smo Erika povprašali, kaj mu je pri svojem delu najljubše: »Dinamično in kreativno delo, je tisto, kar me najbolj izpopolnjuje, saj tako vplivam na dodano vrednost v podjetju.«
Sledi našim družbenim omrežjem in bodi na tekočem z najnovejšo ponudbo in z zanimivimi uporabnimi vsebinami.